To leiligheter ble til ett fargerikt hjem
Navn: Mathilde
Bor: Frederiksberg i København
Bosted: Leilighet
Størrelse: 100 m²
Bor her: Mathilde og hennes partner Jau
Bodd her: 11 år
Prosjekt: To klassiske Københavnsleiligheter på 50 m² hver, sammenslått til en
Flügger farger: 3332 / Flügger 900, 1462 / Flügger 900, S4050-R20B, Mist 01
Kjent for: Lysdesigner
«Hjemmet vårt er vår ultimate trygghet, der vi fritt kan være oss selv med alle våre sider.»
Frederiksberg, familiehistorie og fargene
Vi møter Mathilde i leiligheten hennes på Frederiksberg, der hun har bodd i 11 år, og der Yaw har bodd i nesten 10 år. Begge jobber som lysdesignere innen teater og musikk, og det er ikke vanskelig å se og føle. Lyset spiller sammen, fargene er på plass, og hele hjemmet føles forseggjort uten å være stivt. Gulvene er blå i hele hjemmet, kjøkkenet er dyprødt, veggene er malt i 3332 fra fargeviften Flügger 900, og alt henger sammen på en måte som nesten provoserer, fordi det bare fungerer. Men historien begynner et annet sted.
«Bestemoren og bestefaren min giftet seg her - og moren min vokste opp her, så dette hjemmet har en spesiell plass i hjertet mitt.»
To leiligheter ble til en
Da muligheten bød seg i 2024 til å overta naboleiligheten, var det vanskelig å la være å tenke: Ja, for faen!
«I 2024 utvidet vi den opprinnelige leiligheten på 50 kvadratmeter og slo sammen to klassiske københavnerleiligheter på 50 kvadratmeter hver.»
Plutselig hadde de 100 kvadratmeter. Dobbelt opp på den riktige måten. Kjøkkenet og stuen ble ominnredet med omtanke, slik at helheten ikke skulle føles som to halvferdige ideer på samme adresse.
De blå gulvene og kjøkkenprosjektet
Oppussingen satte selvfølgelig søkelyset på et helt klassisk københavnerproblem: gulvene.
Gamle og skjeve og mer plagsomme enn noen ønsket.
"Vi fikk mange telefoner om gulvene under renoveringen. De var i virkelig dårlig forfatning, veldig gamle og ekstremt skjeve."
Det ville blitt dyrt å skifte dem ut, så de valgte en annen vei rundt problemet.
"Vi malte dem. Og vi er glade for at vi malte dem i samme farge."
1462 / Flügger 900 går nå gjennom hele leiligheten og binder det hele sammen. Samtidig har kjøkkenet fått en stor makeover, og er blitt større, lysere og mye mer åpent.
«Jeg kan fortsatt ikke helt fatte at vi har fått et så stort kjøkken.»
Om sommeren flommer lyset inn, og alt faller plutselig på plass.
«Jeg som tilbringer mye tid innendørs i en mørk teatersal, synes at sollyset i hjemmet mitt betyr alt når det først er der.»
Hun har selv håndmalt frontene i S4050-R20B, en beslutning som krevde en del overtalelse underveis.
«Samboeren min er alltid åpen for farger og rare ting jeg tar med hjem, selv om han trengte litt overtalelse når det gjaldt fargen på kjøkkenet, av frykt for at det skulle begynne å se ut som en gammel teaterbodega.»
Det er også en utmerket frykt. Veldig spesifikk. Og veldig morsom. sier Mathilde og ler:
«Og etter at kjøkkenet ble en suksess og alle kommenterer det, føler jeg at vi har konkludert med at jeg tross alt har den beste smaken.»
Lys og stemninger
To lysdesignere i samme hjem. Det var selvfølgelig mye å være enige om.
«Vi lever begge av å være lysdesignere og har derfor samme språk, men ikke nødvendigvis samme smak eller estetikk, så det har vært litt av en utfordring å designe lyset i vårt felles hjem.»
Derfor har de bygget opp et system av gamle og nye lamper som kan endre stemningen i rommene i løpet av dagen. Alt er gjennomtenkt uten å være det minste pretensiøst.
«Vi har bygget et system av gamle og nye lamper med intelligent lys som følger ulike scenarier og døgnets rytme.»
Gardiner filtrerer dagslyset, og ulike lyskilder gjør at du kan endre stemningen avhengig av tid og behov. Det er ren luksus.
Det lille lyserosa toalettet
For Mathilde slutter ikke arbeidet med farger når hun forlater teatret. Det følger med hele veien hjem, og handler ikke bare om hva som ser bra ut.
"Det viktigste for meg er at ting er morsomme og har en historie eller en symbolikk, enten den er personlig eller politisk. Det er alltid fargene og lyset som setter stemningen for meg."
Og så er det toalettet. Et veldig lite toalett. Helt rosa. Et rom som balanserer mellom det strålende og det litt skammelige, og derfor fester det seg i minnet.
"Vi har et veldig lite, veldig lys rosa toalett. Gulv, vegger, tak og lys. Det er veldig kitschy, på grensen til det skammelige."
Det er ikke det første rommet de viser frem. Det er litt skjult, som en merkelig liten skatt midt i leiligheten, helt til gjestene snubler over det selv og trenger et øyeblikk på å forstå hva de ser.
«Ofte med et »wow! Men alle barn elsker det.»
Fargetips
«Vi syntes det var litt overveldende å ha så mange farger på et fargekart, så vi løste det ved å ha fem minutter hver i butikken.»
Farger nevnt i denne artikkelen
Les de andre Talks of Colour-artiklene

En grønn tråd gjennom hjemmet
Emil Thorup viser hvordan grønne nyanser og estetikk går hånd i hånd i et personlig hjem.

Jordnære farger og DIY hos Line Dupont
Line gir interiøret sitt et personlig preg med gjenbruksfunn.

En fargerik oase hos Belinda
Kom inn i et hjem hvor det lekende og uformelle går hånd i hånd med estetikken.













